Genel

LAYERING nedir, nasıl yapılır?

layering

LAYERING nedir, nasıl yapılır?

Cilt bakımından duymaya alışkın olduğumuz “layering” katmanlandırmak; yani üst üste ürün kullanmak, birden fazla ürünü birbirinin üzerine ekleyerek kullanmak anlamına gelir.

Parfüm kullanımına da uyarlanabilecek “katmanlandırma” yöntemi hem en sevdiğiniz parfümlerinizi bir üst düzeye taşımanızı sağlayacak, hem de hiç aklınıza gelmeyecek kokuları bir arada kullanarak  çok farklı, benzersiz bir koku ortaya çıkararak, hiç beklemediğiniz parfümleri farklı kıyafet kodları ve farklı ortamlarda kullanabilmenizin önünü açacak bir yöntemdir.

Böylelikle çok hafif bulduğunuz bir parfümü daha yoğun yapılı bir parfümle daha çarpıcı hale getirebilirsiniz. Kendinize göre yoğun bulduğunuz ama koklamaktan da keyif aldığınız bir parfümü daha hafif notaları olan başka bir parfümle beraber kullanarak daha hafif hale getirebilirsiniz. Hatta bir parfümü, ayrıca satılan notalar ile destekleyerek istediğiniz notanın daha baskın olmasını bile sağlayabilirsiniz!

Peki nasıl? Ve örnekler neler? Gelin beraber bakalım…

Layering yöntemi ile parfümleri kişiselleştirmek mümkündür. Koku ailelerine göre katmanlandırma: Bir parfümü ait olduğu koku ailesine göre farklı bir koku ailesinden başka bir parfümle birlikte kontrast yaratarak kullanabilirsiniz.

Örneğin Yeşil/Taze koku ailesinden bir parfümü Vanilya koku ailesinden başka bir parfümle eşleştirebilirsiniz. Hangi kokunun daha baskın olmasını istiyorsanız taban olarak o parfümü bir iki fıs daha fazla sıkıp, hafif bir fark yaratmak istediğiniz diğer parfümü isterseniz aynı bölgeye, isterseniz kıyafete ya da vücudunuzda farklı bir bölgeye sıkabilirsiniz. Hatta tek olarak temin edebileceğiniz Vanilya notasını bu işlem için kullanabilirsiniz. İsterseniz tek ya da daha fazla çiçek notası da tercih edebilirsiniz.

Kompleks koku ailelelerini katmanlandırma

Örneğin çiçeksi koku ailesinden bir parfümü yeşil/ferah/taze koku ailesinden farklı bir parfümle eşleştirebilirsiniz. Çiçekli bir parfümü, pudralı bir parfümle eşleştirebilirsiniz. Baharatlı bir parfüme hareket ve tazelik kazandırmak için meyve notalarıyla da destekleyebilir, daha gurmand bir hava elde etmek için tekli olarak temin edebileceğiniz bal, bal badem, vanilya, tarçın gibi gurmand notalarla birlikte kullanabilirsiniz.

Şimdi gelin ünlü parfümlerin katmanlandırma önerilerine bir göz atalım:

Francis Kurkdjian Marie Claire Aralık 2005 sayısında şunları  öneriyor:

Shalimar (F88) + Frederic Malle Musc Ravageur (N198)

Chanel No19 (F50) + Cartier Declaration pour Homme (M81)

Chanel No19 (F50) + Lolita Lempicka (F269)

YSL Opium (F234) + Hermes Un Jardin sur le Nil (N89)

Giorgio Beverly Hills Giorgio (F308) + Guerlain L’Instant (F85)

Christian Dior Diorissimo (F261) + Acqua di Parma Mandorlo di Sicilia (N202)

Categories

Follow us

[elfsight_instagram_feed id="1"]
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare